Son aylarda Türk marka sahipleri bir dolandırıcılık e-postası ile karşı karşıya. Türk marka hak sahiplerini hedef alan bu e-posta içeriğinde yabancı bir şirket kendisini “marka tescil danışmanı” olarak tanıtmaktadır. Söz konusu  Türk hak sahibinin markası ile aynı markanın müracaat edilmek istendiği ile ilgili bilgi verilmektedir, bunun üzerine Türk hak sahibinin markasını 7 iş günü içerisinde müracaat etmesi gerektiği iddia edilmektedir.

Tahmin edileceği gibi yazıda “danışman şirket”  Türk şirkete marka müracaatını acilen yapmasını öneriyor ve bu işlemleri üstlenebileceğini duyuruyor.
Asıl amaç ise Türk hak sahibini telaşlandırmak ve sözde bir marka müracaatı için para ödemesini sağlamaktır. Bu tarz e-maillere cevap verilmemesi ve derhal tarafımıza bilgi verilmesi önemle duyurulur!

Yazı Ve İçerik Son Derece İnandırıcı

Gerek yazı içeriği gerekse kurgusu son derece inandırıcı olan bu e-postada Türk hak sahibini inandırma ve korkutma amacı güdülmektedir. Sözde “marka danışmanının” adres, telefon ve web sayfası bilgisi özellikle eklenmiştir. Çünkü bu şekilde Türk şirketin güvenini kazanmak hedeflenmektedir.
Türk şirketlerin detaylarını herkese açık olan Türk Patent Enstitüsü resmi markalar bülteninden alan bu “şahıslar”, yazılarında “Topim International Co. Ltd.” isimli bir şirketin Türk şirketin markasını müracaat etmek istediğini ve bunu önlemek için Türk şirketin markasının yurtdışında müracaat edilmesi gerektiği iddia ve ifade etmektedir.
Bu senaryo ise tümüyle gerçek dışıdır ve telaşlandırma yöntemi ile sözde bir marka müracaatı yaparak para talep etmek bir sonraki adımdır.

Yurt Dışında Marka Müracaatının Önemi

Asılsız bir senaryo yansıtarak marka tesciline “teşvik etmek” bir yana, marka müracaatının yurtdışındaki önemi tartışılmazdır.
Özellikle uzak doğu ülkelerinde kötü niyetli yabancı şirketler veya “avcılar” olarak tabir ettiğimiz şahıslar Türk marka hak sahiplerinin markalarını kendi ülkelerinde müracaat edip markaları yüksek ücretler karşılığında hak sahiplerine satmayı amaçlamaktadır.
Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için hak sahipleri ithalat ve ihracat yaptığı ülkelerde kullandığı markalarını mutlaka o ülkede tescillemelidir.

Aksi halde başka şirketlerin o ülkede marka müracaatında bulunması aşağıdaki olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakabilir:

• Malların gümrüklerde el konulması ve ilgili ülkeye sokulmaması

• Mallara ilgili ülkede el konulması

• İlgili ülkede marka hakkı ihlal davalarının açılması ve tazminat talep edilmesi

• Haksız rekabet davalarının açılması ve tazminat talep edilmesi

• Kendi marka haklarını yüksek ücretler karşılığında kötü niyetli şahıs ve şirketlerden satın almak zorunda kalınmasıYurtdışı marka müracaatları hakkında detaylı bilgi almak için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.